Міждорожний центр ендоскопії
Клінічної лікарні Львіської залізниці

Дієти

Дієта при виразковій хворобі шлунка і 12-палої кишки

Точна причина походження виразкової хвороби шлунка і 12-палої кишки досі не пізнана. Вона може як переходити у спадок, так і розвинутися на тлі нередкого зловживання спиртними напоями, курінням, при довгому застосуванні

ряду медикаментів. Також виразка можливо спровокована постійними стресовими ситуаціями і неправильним харчуванням. Виявляється хвороба у вигляді порушень цілісності слизової оболонки, яка вистилає шлунок і 12-палої кишки. Далі починаються запальні та ерозійні процеси, які й призводять до виразковим утворенням.

Відповідальною складовою лікування хвороби є особливий раціон харчування, який складається строго з делікатної їжі. Щадною називається та їжа, яка сприяє загоєнню виразки, але ні за що не дратує її. Всі страви перед споживанням по можливості повинні бути подрібнені і бути теплими (36-40 градусів).

Дієта № 1

Успішне лікування виразки шлунка і 12-палої кишки - це не просто слідування особливому режиму харчування, тобто особливої лікувальній дієті. У відомій номерний системі дієт для хворих на виразку в період після загострення хвороби прописаний стіл № 1. У цьому випадку дієта спрямована на помірне щадіння травної системи і кишкового тракту, яке досягається завдяки повноцінному харчуванню. За рахунок раціонально складеного столу досягається пониження хімічного, термічного та механічного дії на слизову, що сприяє пригніченню запальних процесів і швидкому загоєнню виразок з одночасною нормалізацією функцій кишечника та шлунка.

За енергоцінності (2800-3000 ккал) і складом (Б - 90-100 г, Ж - 100 г, У - 400 г) дієта є фізіологічно повноцінною, і це великий плюс. Режим хворого складається з 5-6 прийомів їжі в день, причому на ніч потрібно випити стакан молока або вершків. Рідини протягом дня дозволяється випивати в межах 1,5 л. Сильних обмежень по прийому кухонної солі всередині страв немає (денна норма 10-12 г).

Як і кожна дієта, стіл № 1 розмежовує всі продукти і страви на дозволені і забороняються до споживання. По групах можна виділити наступні рекомендовані продукти:

  • супи: молочні, вермішельние з додаванням тертих овочів, на основі заздалегідь відвареного м'яса або курки, овочеві, ягідні супи пюре, з крупами (рис, геркулес). Суп можна заправити вершками, вершковим маслом або молочно-яєчною сумішшю;

  • крупи: рис, вівсянка, гречка, манка. Каші можна варити як на воді, так і на молоці. Можна поекспериментувати і урізноманітнити денний раціон пудингами, котлетами і паровими суфле з молочних круп;

  • макаронні вироби, відварені;

  • закуски: докторська, дієтична і молочна ковбаса, паштет з печінки, негострі сири, шинка з мінімальним вмістом солі і без жиру, салати з вареного м'яса, риби і овочів; заливна риба;

  • м'ясо та птиця: дозволяються нежирні, відварні або парові м'ясні страви у вигляді котлет, пюре, зраз, биток. Також можна запекти нежирну індичку, курку, яловичину, телятину, кролятину в духовці, відварити печінку або мову;

  • молочні продукти: насамперед, це вершки і молоко, некисла кисляк або кефір, свіжий сир і сметана. Різні молочні страви, а також пудинги, суфле, сирники;

  • яйця некруто (не більше 2 штук) або яєчний омлет;

  • борошняні вироби: підсушений або вчорашній хліб з борошна вищого гатунку, сухе печиво, зрідка нездобні булочки, ватрушки, пиріжки печені з відвареним м'ясом, джемом або яблуками;

  • обов'язково овочі, протерті й зварені на пару або приготовлені у вигляді суфле, пюре, пудингів (буряк, картопля, морква). Можна не пропускати через тертку ранні кабачки і гарбуз. В обмеженій кількості можна вживати зелений горошок і стиглі помідори, але ні за що не кислі;

  • ягоди і фрукти можна вживати в печеному або вареному вигляді, у вигляді киселів, мусів, пюре, желе;

  • пити можна компоти, неміцний чай з молоком або вершками, не сильний кави на молоці, ягідні і фруктові соки, лікувальні відвари, зокрема - з шипшини.

Кількість забороняються продуктів при виразковій хворобі шлунка і 12-палої кишки хоч і не величезне, але в той же час особливо важливо дотримувати всі обмеження. Отже, дієта забороняє вживати:

  • супи, приготовлені на основі міцних грибних, м'ясних, овочевих відварах;

  • жирне м'ясо і риба;

  • яйця круто або смажені;

  • жири тваринного походження;

  • торти і тістечка;

  • розсипчасті каші;

  • кислі ягоди і фрукти;

  • гострі соус і прянощі;

  • різні копченості, консерви, гострі закуски;

  • цибулю, солоні та квашені овочі;

  • здоба, житній хліб і теплі хлібні вироби;

  • шоколад;

  • спиртне, а також кожні дуже сильно гарячі і холодні напої.

Дієта № 1А

При різкому загостренні захворювання в перші 6-8 днів лікування минула дієта трохи коригується з урахуванням ускладнень. Перш за все, знижується енергетична цінність раціону (1900-2000 ккал), за рахунок пониження всіх хімічних складових (вуглеводи 200 г, жири 80-90 г і білки 80 г), а також кухонної солі (8 г). Загальні правила харчування аналогічні, хіба що з дієти доводиться повністю виключати хлібні вироби, прянощі, овочі, закуски і соуси в будь-якому вигляді.

Дієта № 1Б

Якщо виразка шлунка і 12-палої кишки протікає без загострень, то заборона на обмеження продуктів і страв трохи пом'якшуються. До забороняється продуктам будуть відноситься кисломолочні напої, сири, сирі ягоди і фрукти, кондитерські вироби, кава, газовані напої. Що стосується решти складових денного раціону, то дієта № 1Б дозволяє вживати в маленьких кількостях ті продукти, які заборонялися дієтою № 1. Якщо порівнювати з першою, енергоцінність розглянутого столу знижується не значно - порядку на 400 ккал, за рахунок зменшення вуглеводів.

І на закінчення ...

Підводячи результат, можна вказати ще на пару правил раціонального харчування, якого слід дотримуватися під час виразкових хвороб шлунка і 12-палої кишки. Отже, ні за що не дозволяється голодувати, навіть якщо хвороба знаходиться на стадії загострення. Зараз слід просто дотримуватися дієти № 1А. Їжа приймається в маленьких кількостях (загальною масою приблизно 2,5 кг) через кожні 2-3 години. Але важливо пам'ятати, що щадить дієта при виразці шлунку і 12-палої кишки не повинна бути тривалою, в іншому випадку порушитися вірна робота шлункових залоз, а це призведе до нових проблем.

Лікувальні дієти при гастритах

Гастрит за своєю суттю є запаленням слизової оболонки стінок шлунка. Захворювання може протікати як у гострій, так і в хронічній формі. Якщо хвороба не почати лікувати під час гострої стадії, то з часом вона може стати хронічною. Будь хворий гастритом не дозволить збрехати, що сильні больові, іноді навіть нестерпні больові відчуття, з'являються на тлі споживання певних продуктів. Тому, при профілактиці і лікуванні цього захворювання в будь-якій формі вкрай важливим причиною є вірно підібрана дієта. Хворий повинен мати на увазі, що гастрит, як гострий, так і хронічний, буває двох видів: гіперацидний (кислотність підвищена) і гіпоацидний (кислотність знижена). У відповідності з цим доктором - гастроентерологом і складається особиста дієта.

Дієта при гіперацидному гастриті

При гіперацидному гастриті дієта спрямована на зниження кислотності шлунка. У цьому випадку з їжі виключаються продукти, які стимулюють вироблення шлункового соку. Це різні копчені вироби, ковбаса, бобові, капуста, хліб з житнього борошна грубого помелу, гриби. З м'ясопродуктів не можна вживати в їжу баранину, жирну свинину, гусятину і качатини. Виключається з раціону смажена їжа і свіжа випічка, оскільки при їх приготуванні використовується масло. З овочів заборонені редис і капуста. Потрібно максимально скоротити при готуванні різні приправи (сіль, перець, часник, гірчиця, і т.д.). Потрібно уникати сублімованих продуктів швидкого виготовлення. З напоїв варто виключити газовану воду і алкоголь, каву, виноградні соки. Дієта передбачає прийом не через чур гарячої і не через чур холодної їжі, яка не сприяє пошкодження слизової шлунка.

Рекомендується вживати в їжу:

  • нежирне м'ясо у відвареному вигляді. Це можливо м'ясо курки або кролика, попередньо проверчені в м'ясорубці, і риба, зрозуміло, нежирна (горбуша, тріска, хек);

  • розварюється каші, приготовані на воді (вівсяна, рисова, манна);

  • знежирений сир, нежирне молоко;

  • корисні фруктові і ягідні пюре, компоти, киселі. Для їх виготовлення можна застосовувати солодкі яблука, полуницю і малину,

  • свіжий капустяний сік.

За годину до їжі корисно буде випити склянку «Боржомі». Їжу потрібно приймати маленькими порціями, п'ять - шість щодня.

Дієта при гіпоацидному гастриті

Якщо ж форма гастриту гіпоацидний (кислотність знижена), то також слід виключити з раціону алкогольні напої, печені, смажені, гострі і солоні страви, жилаве грубе м'ясо, гриби, капусту, виноград і сік з нього.

У раціон включаються:

  • відварна курятина і кролятина,

  • нежирні котлети і фрикадельки,

  • вуха, різні супи, приготовлені на нежирних м'ясних бульйонах, нежирна риба,

  • різні пюре і салати з овочів. Для їх виготовлення можна застосовувати картопля, морква, буряк, кабачки, шпинат,

  • молочні продукти: кефір, молоко, сир, сир і сметана.

Можна пити кожні соки, за винятком виноградного, відвар шипшини і смородини (потрібно чорної). За півгодини перед прийомом їжі потрібно випити склянку мінеральної води. Обов'язково треба пам'ятати, що прийом їжі має здійснюватися в одні і ті ж години не менше ніж п'ять разів за день через певний проміжок часу. Є треба не поспішаючи, шепетільно пережовуючи їжу. У цьому випадку слизова оболонка шлунка не буде травмуватися, а слина і шлунковий сік будуть вироблятися в кількості, достатній щоб їжа нормально засвоювалася.

У медичних установах для лікування гастритів, в більшості випадків, призначаються дієти № 1 і 16, зрозуміло, з урахуванням особистих особливостей організму хворого.

Загальний стіл при гастриті

Для хворих, що страждають хронічним гастритом, але не зазнають шлунково-кишкових розладів і болів, часто прописується дієта № 15 (загальний стіл). У цьому випадку їжа може вживатися в не подрібненому вигляді. Можна їсти сирі фрукти і овочі, чорний хліб, пити незнежирена молоко. Ця дієта побудована відповідно до принципу повноцінного раціону для людей, що не мають високих фізичних навантажень, в ній нормальний вміст і кількісне співвідношення жирів, білків, солей і вуглеводів, але обов'язково підвищений вміст вітамінів.

Декілька порад ...

Крім лікувальних дієт, при лікуванні гастриту досить корисні наступні засоби:

  • Хворим, у яких кислотність підвищена, рекомендується відвар лляного насіння (має обволікаючу дію, сприяє покривання запаленої слизової оболонки шлунка і кишечника, тим самим постачає її захист від кислоти, що виділяється шлунковим соком). Одна столова ложка насіння відварюється протягом п'яти хвилин і настоюється дві години. Відвар слід процідити і приймати по 1 ст. ложці, отриманої в результаті відварювання слизу три-чотири рази на день перед прийомом їжі або в разі походження больових відчуттів;

  • при походженні болю так само вельми корисно пити картопляний сік (по 0,5 склянки перед прийомом їжі);

  • корисний трав'яний збір з ромашки, звіробою, чистотілу та деревію (дві столові ложки заливаються двома склянками окропу і настоюють протягом ночі). Приймати за тридцять хвилин до їжі, загальне число - не більше однієї склянки в день;

  • настойка шипшини сприяє зміцненню імунітету і постачає організм потрібною кількістю вітаміну С;

  • при зниженій кислотності рекомендується свіжовичавлений сік капусти, в якому велика кількість вітаміну U, сприяючого загоєнню слизової оболонки шлунка (приймається по 0,5 склянки за годину до їжі);

  • вельми корисний мед (потрібно розчинити в теплій воді і пити незадовго до їжі маленькими ковтками), корінь петрушки (три столові ложки подрібнених коренів залити склянкою окропу і настояти протягом ночі, приймати незадовго до їжі по одній ложці), сік подорожника, і подрібнений хрін , змішаний з медом.

Хворому гастритом слід пам'ятати, що займатися самолікуванням, а тим більше, самостійно складати раціон харчування, ні за що заборонено, оскільки це може призвести до вельми неприємних наслідків, наприклад, походженням виразки шлунка. При перших показниках захворювання потрібно терміново звернутися до лікаря, який надасть допомогу скласти збалансований раціон харчування, потрібний не тільки для лікування, але і повноцінного функціонування організму.

Дієти при запорах

Сучасний ритм життя, особливо в мегаполісах, часто сприяє неправильного харчування. Малорухливий спосіб життя, перекушування на ходу, сублімовані продукти швидкого виготовлення, постійні нервові стреси - все це

робить аж ніяк не позитивний вплив на діяльність шлунково-кишкового тракту. На жаль, таке явище, як запори, стало далеко не рідкісним в житті сучасної людини. Інакше, крім перерахованих вище причин запори можуть бути викликані і рядом неправильно підібраних дієт для схуднення (особливо це відноситься до дієт з низьким вмістом клітковини. Якщо запори стають досить нерідкими, то треба бити тривогу, оскільки в хронічній формі вони призводять до порушення обмінних процесів в організмі, а так неподалік і до ожиріння.

Правила вірного харчування при запорах при дієті № 3

Щоб уникнути запорів або позбавитися від них, потрібно вживати в їжу продукти, що містять клітковину. Це свого роду «природне проносне». Це можуть бути:

  • сирі, варені та печені овочі, фрукти і ягоди;

  • розсипчасті каші (особливо корисні гречана і перлова);

  • морська капуста;

  • хліб (потрібно грубого помелу або житній),

  • висівки.

Продукти, що містять сполучні тканини (хрящі, жилаве м'ясо, шкіра птиці та риби) сприяють збудженню рухової активності шлунково-кишкового тракту, що теж важливо для запобігання походження закрепів. Продукти, багаті органічними кислотами, стимулюють секреції і перистальтичних активність кишечнику. До них відносяться:

  • кефір;

  • кисломолочна сироватка;

  • кисляк;

  • кумис;

  • пахта;

  • кислий лимонад;

  • квас;

  • фруктові соки.

Цукровмісні речовини заманюють в кишечник рідина, що призводить до розрідження стільця і розвивають кисле бродіння, що так само покращує перистальтику кишечника. Тому в раціон слід включити молочний, буряковий та тростинний цукор, варення, різні солодкі страви та десерти, фрукти, соки з проносним дією (картопляний, морквяний, буряковий і абрикосовий), пюре з відвареної буряків, моркви, кураги і чорносливу.

Так само заманюють рідина в шлунково - кишковий тракт, і отже, розріджують стілець, солоні продукти (солонина, оселедець, і т. д.).

Раціон потрібно розбавляти і продуктами, багатими рослинними жирами (але лише не кулінарними і тваринами), які надають сприятливу дію на роботу кишечника:

  • різні масла, як рослинного, так і тваринного походження;

  • маслосодержащие рибні консерви (шпроти, сардина, скумбрія і т. д.);

  • жирні молочні продукти (сметана, вершки, жирний сир);

  • сало;

  • майонез, різні жирні соуси і підливи.

М'ясо і риба повинні бути нежирних сортів і їх бажано вживати у відвареному або запеченому вигляді, яйця - не більше однієї штуки в день, потрібно в складі якого-небудь блюда.

Корисні й холодні страви (окрошка, борщ, холодець, холодець, морозиво), звичайно продукти, сприяючі утворенню вуглекислоти (газовані і мінеральні води).

Страждаючий запорами повинен виключити зі свого раціону ряд страв, продуктів і напоїв: перш за все це міцні чаї, киселі, какао, слизовий суп, манна і рисова каші, макарони, копчені вироби, цибуля, часник, редис, ріпу, редьку, гриби, алкогольні напої.

Всі перераховані вище рекомендовані і забороняються продукти і страви відноситься до так званої дієті № 3, яка прописується при запорах. В цілому ця дієта відповідає повноцінному раціону здорової людини, але в ній повинно бути підвищений вміст вітамінів. За ваговим складом денний раціон повинен включати: білки - 80-100 грам, жири, як тварини, так і рослинного походження - 80-100 г, вуглеводи -400-450 грам. Сіль повинна надходити в організм у межах 25 грам в день. Загальна калорійність столу - близько 2700-3000 ккал.

Їжу потрібно приймати як мінімум кілька щоденно, починаючи з закусок, і лише пізніше можна переходити до більш тяжких страв, поряд з цим у гарячих страв температура повинна бути не більше 60 ° С, а у холодних - не нижче 10 ° С.

Дієту потрібно поєднувати з помірними фізичними навантаженнями.

Поради при запорах

Існує велика кількість рецептів народних засобів, які допомагають упоратися з запорами. Перерахуємо деякі з них:

  • Дві столові ложки пшеничних висівок заливаються склянкою молока, попередньо доведеного до кипіння, і наполягають протягом сорока хвилин. Приймати двічі на день протягом місяця.

  • Одна чайна ложка лляного насіння заливається однією склянкою окропу і настоюється близько п'яти годин. Настій (разом з насінням) випити перед сном.

  • Корисно приймати в день по чотири склянки огіркового розсолу без приправ і спецій (огірки повинні просаливаемой не менше місяця).

  • Столова ложка ягід агрусу заливається склянкою окропу, потім кип'ятити протягом десяти хвилин, охолоджується і проціджується. Цукор додається за смаком. Приймати по чверті склянки чотири рази на день.

  • З помідора вирізується середина, і всередину нього заливається рослинне масло, підсолювати. Рекомендується з'їдати на ніч.

  • З'їдати в день півкіло бананів, умочуючи їх в підсмажені кунжутовое зерна.

  • Одну столову ложку квіток ромашки залити склянкою окропу і настоювати протягом півгодини. Пити перед прийомом їжі по півсклянки.

Якщо говорити про ще одну дієті при запорах, створеної експертами, то її можна розписати у вигляді комплексу з 10 розвантажувальних днів, раціон яких складається з продуктів з проносним і в'яжучим ефектом:

1 день. Овочевий салат (яблука, буряк, морква, капуста, зелень), заправлений олією.

2 день. Каша «Геркулес», 2 яблука.

3 день. 0,5 кг нежирного сиру, 15 штук чорносливу, 2 яблука.

4 день. Яблука, запечені в духовці.

5 день. Відварна гречка на рослинній олії, заправлена дрібно нарізаною цибулиною і зеленню.

6 день. Квасоля або зелений горошок з нарізаною зеленню.

7 день. Голубці з начинкою з гречаної каші та моркви.

8 день. Вермішель з нежирним сиром і зеленню.

9 день. Пісний борщ з квасолею.

10 день. Відварна пшенична каша. Свіжоприготований ягідний або фруктовий компот.

Перераховані дієти, ключові принципи і поради по вірному харчування при запорах повинні використовуватися не тільки в лікувальних, але і профілактичних цілях.

Лікувальні дієти при проносах

Дієти - це не тільки чудовий засіб для профілактики різних недуг, вони також виступають у якості дієвого методу лікування ряду хвороб, а також гострих і хронічних. Багато, імовірно, чули про номерний системі дієт, де кожному виду хвороб відповідає свій стіл. Так і при хворобах кишечника, що знаходяться в стадії загострення і супроводжуються сильними проносами використовується спеціально розроблена дієта під номером 4. Під час дієти хворому призначається режим харчування, який при повному дотриманні дозволяє забезпечити нормальну функціональність кишечника і позбавити від проносів.

Загальні риси дієти

Як і кожна лікувальна дієта, стіл № 4 має ряд переваг якщо порівнювати з медикаментозним лікуванням, але в той же час як правило вони доповнюють один одного.

Дієта при проносі перш за все передбачає зниження енергоцінності добового раціону до 2000-2100 ккал. В основному зниження калорій досягається за рахунок обмеження прийому продуктів, багатих вуглеводами і жирами, причому рівень білка (90-100 г) повинен залишатися в межах норми. Вуглеводи ж повинні надходити в організм у межах 250 г, а жири - 70 р. Що стосується споживання солі, то її теж потрібно скоротити (6-8 г).

Особливо важливо виключити з раціону продукти і страви, які сприяють посиленому жовчовиділенню, секрецій шлунка і підшлункової залози, а також процесам гниття і бродіння в кишечнику. Хворий повинен стежити і за масою добового раціону, яка під час дієти утворює близько 3 кг, а також за температурою споживаної їжі - в межах 15-60 градусів. В основному вся їжа повинна відварюватися і проходити парову обробку.

Раціон, дозволений дієтою № 4

Неправильно думати, що при проносах необхідно вживати лише тверду їжу. Насправді страви при дієті повинні бути в потертому, напіврідкому або рідкому вигляді (при режимі харчування 5-6 разів на день). Це можуть бути супи, приготовлені на нежирному бульйоні з потертим відвареним м'ясом або фрикадельками, локшиною, крупами. М'ясо в їжу можна приймати переважно у вигляді страв з фаршу, паштетів або приготоване на пару з подальшим обсмажуванням. Причому, дієта дозволяє лише нежирні види м'яса і риби (нежирна оселедець).

Каші також готуються на нежирному бульйоні або воді (рис, вівсянка, гречка). Можна поекспериментувати і урізноманітнити свій раціон запеченими пудингами або котлетами з круп. Дозволяються і макаронні вироби. У будь-яку страву можна додати оливкове або вершкове масло, але не більше 5 м.

Що стосується молочних продуктів, то тут підходить не всі і не кожному. Хоча дієта і дозволяє ацидофільне молоко, трохи сметани, негострий сир, кефір триденної витримки і свіжоприготований сир (нежирний), деякі хворі відзначають, що від сиру їм стає гірше. Бути може, сам сир приготований давно, або у хворого спостерігається особиста непереносимість до цього продукту.

Розбавити свій раціон під час дієти при проносах рекомендується вареними яйцями (1 шт. На день) і стравами, приготованими з них (різні салати, омлети разом).

Овочі та фрукти, як цінні джерела вітамінів, все-таки слід вживати в відварному або тушкованому вигляді (кабачки, капуста, гарбуз), або у вигляді пудингів, запечний або підсмажені (яблука і т.д.). До речі, з овочів виходять смачні котлети, які досить складно відрізнити від м'ясних. В овочеві страви можна також додавати дрібно посіченою ранню зелень.

Можна готувати фруктові киселі, пюре, муси, варення, желе. Не слід відмовляти собі і в солодкому, наприклад, в цукерках (але лише не шоколадні). Пити можна чай, потрібно зелений, або неміцне кави на воді, а також різні фруктові і ягідні соки, крім сливового, виноградного і абрикосового.

Звичайно ж, не можна уявити собі ні один стіл без хліба. Однак, страждаючим поносом потрібно буде відмовитися від тепленького, тільки що випеченого хлібця, і віддати перевагу вчорашньому. Інші борошняні вироби повинні бути приготовані з нездобного тесту, вирішуються білі сухарики і печива.

Заборони дієти

Не звертаючи уваги на те, що на перший погляд дієта при поносі дозволяє до споживання багато продуктів, в той же час існують не менш тверді рамки, що обмежують денний раціон хворого. Варто взяти на озброєння ці заборони, в іншому випадку пронос буде ще довго мучити. Отже, з раціону слід виключити такі продукти, як:

  • ковбасні вироби

  • м'ясо і риба жирних сортів

  • маринади

  • солоні й сирі овочі

  • копчення

  • сирі фрукти

  • крупи: перловка, пшоно, ячна

  • приправи: перець, хрін, гірчиця

  • бобові культури

  • гриби

  • здобні, теплі булочки і інші борошняні вироби, зокрема з кремом

  • морозиво та інші холодні продукти та напої

  • газована вода

  • кава з молоком

  • алкоголь.

Кефірна дієта при поносі

Крім номерний дієти № 4 при проносі зарекомендувала себе в якості дієвої кефірна дієта. Вона передбачає 5 - разове харчування з наступним зразковим меню:

  • на сніданок готується манка (на воді), з'їдається пару столових ложок нежирного сиру з триденним міцним кефіром

  • другий сніданок складається лише з склянки відвару чорниці

  • на обід потрібно відварити рис, замість чаю випити відвар шипшини

  • на полуденок знову склянку кефіру

  • на вечерю готується гречана каша, потрібно 1 зварене круто яйце, несолодкий чай.

На ніч слід випити склянку фруктового киселю.

У такий день вода вживається в необмеженій кількості, але прокип'ячена.

Пронос завжди супроводжується величезною втратою рідини. Тому особливу увагу слід приділити тому, щоб організм не встигав зневоднюється. Важливо, щоб протягом дня хворий регулярно вживав рідина. Це можливо як вода, так і неміцний чай. Поки понос не закінчитися, краще не їсти. Також, для якнайшвидшої нормалізації стільця рекомендується відмовитися від паління і по можливості вести постільний спосіб життя.

Лікувальна дієта при захворюваннях печінки і жовчних шляхів

Хронічні хвороби жовчних шляхів і печінки звичайно є наслідком гострих інфекцій або як результат довгого споживання спиртних напоїв. Найпоширенішими є такі захворювання печінки як: хронічний гепатит, хронічний холецистит. Загострення хронічних хвороб провокується рядом факторів: часті застуди, інфекційні хвороби, неправильне харчування, зловживання алкоголем, переїдання, споживання в їжу через чур жирних, солоних, копчених страв, продуктів містять холестерин.

Лікування хронічних хвороб печінки проводиться доктором, особливості лікування залежать від стану хворого. Головним у лікуванні хвороб печінки є дотримання режиму харчування з вірним співвідношенням білків, жирів, вуглеводів і вітамінів. Крім цього, часто призначаються протизапальні, жовчогінні та інші засоби.

Хворим у період поза загостренням рекомендується дотримання дієти, в цьому випадку це дієта № 5. Вірне збалансоване харчування згідно дієті дозволяє повернути порушені функції хворого органа, поліпшити процес жовчовиділення і стан жовчі.

Ключові принципи харчування при хронічних хворобах печінки і жовчних шляхів полягають в наступному:

  • наявність в раціоні хворого легкозасвоюваного білка;

  • кількість жирів повинна визначатися особисто, грунтуючись на стані хворого;

  • вміст вуглеводів у їжі не повинно перевищувати фізіологічну норму, а для повних людей - знижений;

  • їжа повинна бути піддана ретельній кулінарній обробці, що дозволяє максимально щадне відношення до хворого органу;

  • рекомендується нерідке прийняття їжі, але маленькими порціями, що сприяє кращому її засвоєнню;

  • включення в раціон харчування хворого продуктів містять клітковину.

Дієта № 5

Добовий раціон дієти № 5 повинен включати в себе: 100-120 г білків, 80-90 г жирів, не більше 450 г вуглеводів. Калорійність дієти не повинна перевищувати 3200-3500 ккал. Споживання солі слід зменшити до 10 г, а при набряках до 4 м. Рекомендується споживати рідину в розмірі півтора-двох літрів протягом дня. Рекомендована частота прийому їжі: 5-6 разів на день, кулінарна обробка - продукти запечені або відварені.

Згідно дієті № 5 дозволяється споживання в їжу таких продуктів: хліб - пшеничний вчорашньої випічки або підсушений, житній з борошна шпалерного помелу, вироби з нездобного тесту; суп - овочі, крупи, макаронні вироби, суп слід робити на овочевому відварі або молочному, фруктові супи , борщ, борщі, щі; м'ясо - нежирні сорти, запечені або відварені, тушковані з видаленням соку; риба у відвареному або запеченому вигляді; масло - вершкове (30г), рослинне (50г), оливкова, соняшникова можна додавати в готові страви; овочеві гарніри в запеченому або відвареному вигляді; цибуля - лише після відварювання; овочі, соки овочеві в сирому вигляді; крупи і макаронні вироби - полувязкіе розсипчасті каші, запіканка з круп; яйця - не більше одного яйця в день; фрукти і ягоди - вирішуються всі, крім особливо кислих сортів; рекомендовані компоти та пюре; молоко натуральне або згущене; простокваша, кисіль; закуски - оселедець вимочений, овочеві салати, томатний сік, чай, неміцна кава з молоком.

Дієта № 5 передбачає повну відмову від наступних продуктів: смажене м'ясо і кожні смажені страви, копченості, наваристі бульйони, какао, консерви, гриби, шоколад, щавель, алкогольні напої, морозиво.

Зразкове меню дієти № 5 виглядає наступним чином: Перший сніданок: вівсяна каша -150 г; чай з молоком - 1 склянка; сирний пудинг-150г. Другий сніданок: відварна курка з рисом, вівсяна каша з маслом, хліб. Обід: вегетаріанський суп зі сметаною, 125 г - відварне м'ясо, запечене під білим соусом; 200 г - кабачки, тушковані в сметані, 200 г - кисіль з яблучного соку. Вечеря: 200 г - картопляне пюре, 100 г - відварна риба, 1 склянка чаю з лимоном.

Дієта № 5а

Дієта № 5 можливо розрахована на довгий термін до 2 років. Збільшити раціон дієти може лише лікуючий лікар. У періоди загострення рекомендується використання більш щадного раціону харчування згідно дієті № 5а. Дієтою передбачається, що всі страви протираються через тертку. Характерною особливістю даної дієти є видалення з раціону хворого екстрактивних речовин, виключення продуктів, що містять у величезних кількостях холестерин, а також грубу клітковину. Дієта призначається при загостреннях хвороби, тривалість утворює 1,5-2 тижні, після чого відбувається плавний перехід на дієту № 5.

Зразкове меню дієти № 5а:

Перший сніданок: 100 г - омлет з двох білків; 150 г - манна молочна каша, 1 склянка чаю з молоком. Другий сніданок: 125 г - котлети м'ясні на пару; гречана каша, протерта з оливковою олією - 150 г, хліб, чай. Обід - рисовий суп з протертими овочами; 115 г курки відвареної в білому соусі; 150 г - гречана протерта каша; 25 г - молочне желе. Вечеря: 85 г - відварна риба; 150 г - картопляне пюре, 1 склянка чаю з молоком.

Поради експерта

Дієта № 5 зазвичай призначається лікуючим доктором паралельно з основним лікуванням захворювання. Дотримуватися дієти можна і самостійно без призначення лікаря, але лише якщо ви точно знаєте свій діагноз. Збалансоване харчування згідно дієті дозволяє зняти загострення хвороби, привести в норму органи травленні, домогтися зникнення ознак хвороби. При дотриманні дієти важливо не нехтувати рекомендаціями з приводу заборонених продуктів: смажені блюда, жирне, алкоголь, копченості. Споживання перерахованих продуктів веде до утворення важливою навантаження на печінку, жовчний міхур і жовчовивідні шляхи, а це може призвести до постійних загострень хвороби.

Дотримання дієти дозволяє повернути порушений функції хворих органів, нормалізувати стан людини і повернути його до повноцінного життя. З питань призначення дієти і тривалості дотримання дієти рекомендується звертатися до лікаря.

Лікувальна дієта при хронічному панкреатиті

Хронічний панкреатит характеризується постійним загостренням гострого панкреатиту, що в результаті призводить до важливого пошкодження підшлункової залози. Повного одужання не настає, оскільки після кожної атаки гострого панкреатиту формуються вогнища фіброзу, розвивається функціональна недостатність підшлункової залози. Для хронічного панкреатиту властиві запально-дистрофічні трансформації в підшлунковій залозі, це приводить до зниження властивості виробляти травні ферменти і гормони. Хронічний панкреатит призводить до того, що підшлункова залоза перестає справлятися з покладеними на неї функціями. Виділення панкреатичних ферментів відбувається із затримкою, сполучна тканина розростається і зморщується, в залозі порушується процес кровообігу.

Щоб допомогти підшлунковій залозі справлятися зі своїми функціями, хворий хронічним панкреатитом повинен дотримуватися дієти. Лікувальне харчування є відповідальною складовою комплексної терапії. Як ми знаємо, що трансформацією характеру харчування можна добитися великих результатів: затримати розвиток атрофії підшлункової залози, продовжити фазу ремісії. Дієта в лікуванні хронічного панкреатиту займає вагоме місце, лікувати хворого без дотримання дієтичного харчування нереально. Так як лікувальне харчування передбачає не тільки вірно підібрані продукти, але і режим їх обробки, температуру, час прийому їжі, визначення кількості їжі відведеного на кожний прийом. Зазвичай хворим хронічним панкреатитом радять дотримання дієти № 5б.

Дієта № 5б

Особливістю дієти є те, що страви готують в основному в подрібненому або протертому вигляді, зварені, запечені, приготовані на пару. Винятком є надмірно гаряча або холодна їжа. Режимом харчування передбачає прийом їжі кожні три години маленькими порціями, разом їжу слід приймати 6-7 разів на день.

У перелік дозволених до споживання продуктів входять: пшеничний підсушений хліб або хлібні вироби вчорашньої випічки з борошна 1-2 сорту, сухарі, несолодке сухе печиво. Рекомендуються вегетаріанські супи з морквою, картоплею, кабачками, гарбузом, манною кашею, вівсяної, гречаної, рисом або вермішеллю. Всі овочі слід протерти. У суп можна додати 10 г сметани або 5 г вершкового масла. Дозволяється також вживати в їжу м'ясо і птицю нежирних сортів. М'ясо слід відварити або приготувати на пару, протерти або нарубати дрібними шматочками. Нежирні сорти риби, метод виготовлення - відварна або заливна після відварювання. Молоко дозволяється вживати при переносимості його організмом. Також можна некислий і нежирний сир, пудинги, сирні пасти. Яйця - омлети з білка, але не більше 2 яєць, жовтки не більше ніж 1/2 в блюдо. Овочі подаються у відвареному або запеченому вигляді: протерта морква, картопля, цвітна капуста, гарбуз, буряк, кабачки, зелений горошок. Крупи - дозволяється вживати в їжу протерті або полувязкіе каші з гречаної, вівсяної, манної крупи, рису, зварені на воді, суфле круп'яні, запіканки, пудинги навпіл з сиром. Макаронні вироби у відвареному вигляді. Що стосується фруктів та ягід, то можна: некислі стиглі м'які фрукти, ягоди, яблука протерті сирі або запечені, компоти, протерті з свіжих або сирих фруктів, желе, муси напівсолодкі на цукрі або на киселі. Можна не сильний чай з лимоном, молоком, відвар шипшини, соки фруктово-ягідні розбавлені водою. Жири - рафінована рослинна олія 10-15 г, вершкове масло не більше 30 м.

Слід відмовитися від наступних продуктів: алкоголь, кава, какао, напої з газом, сік виноградний, житній, свіжий пшеничний хліб, вироби із здобного або листкового тіста, супи на рибному, м'ясному, грибному бульйонах, щі, борщі, молочні супи, холодні овочеві супи, жирне м'ясо і риба, копчені вироби, ковбаси та консерви, ікра, печінка, нирки, мозок, страви з цілісних яєць, молочні продукти з підвищеною жирністю, розсипчасті каші, бобові. Заборонено вживати: ріпа, редис, баклажани, редька, білокачанна капуста, щавель, цибулю, часник, перець, шпинат, гриби, інжир, фініки, банан, виноград, шоколад, варення, кондитерські вироби, морозиво, прянощі, сало і кулінарні жири.

Харчування хворих після резекції шлунка

Хворим, які перенесли резекцію шлунка, рекомендується споживання в їжу таких продуктів: нежирні сорти м'яса - яловичина, курка, телятина, індичка. М'ясо рекомендується відварне рубане. Дозволяються нежирні ковбаси - докторська, молочні сосиски. Нежирні сорти риби, оселедець вимочений. М'ясо та рибу дозволяється легко обсмажити після відварювання. Омлети і яйця всмятку. Жири - дозволяється рафінована рослинна олія, масло вершкове в маленькій кількості, переважно в блюда. Овочі - буряк, морква, кабачки, помідори і гарбуз в тушкованому вигляді. У маленькій кількості можна вживати в їжу білокачанну капусту і картоплю. Молочні продукти - сирні страви, сир, кисле молоко, кефір, сир, сметана як приправа до страв. Дозволяються овочеві, фруктові, слизові та супи на м'ясному бульйоні при відсутності супутніх хвороб. Некислі сорти яблук і фруктів. Напої - чай, відвар шипшини, яблучний, томатний сік. Рекомендується скоротити споживання незбираного молока, какао, кави, меду, варення. Відмовитися від смажених страв, жирного м'яса, копченостей і жирних ковбас, консервів і печених борошняних виробів.

Хронічний панкреатит: зразкове меню на один день

  • Перший сніданок: паровий омлет, сухарики, терта морква зі сметаною, чай.

  • Другий сніданок: сир, відвар шипшини.

  • На обід: суп овочевий, риба запечена, салат з огірків і помідорів заправлений олією, сік фруктовий.

  • Полудень: свіже яблуко, сир, відвар шипшини.

  • На вечерю: терті варені кабачки зі сметаною, тефтелі м'ясні з картоплею, чай молоком.

  • Перед сном рекомендується випити 1 склянку кефіру.

Лікувальна дієта при ожирінні

На жаль, на сьогодні з'являється все більше людей, які страждають від ожиріння. Зазвичай це захворювання з'являється в результаті порушення обміну речовин в організмі завдяки переїдання продуктів, що збуджують апетит. Іноді ожиріння проявляється і в спадкової формі, а також можливо результатом різних хвороб.

При лікуванні ожиріння одну з основних ролей, наровне з лікувальною фізкультурою, грає дієтотерапія. Тут існує один фундаментальний принцип - різко скоротити енергетичну цінність раціону і збільшити енерговитрати людини за рахунок застосування строго контрольованих фізичних навантажень. Вкрай важливо поряд з цим, щоб харчування було збалансованим.

Дієт при лікуванні ожиріння існує досить велика кількість, але значно частіше використовуються так звана дієта № 8 та її форми, які прописуються в разі, якщо у хворого крім ожиріння, присутні супутні хвороби.

Загальні правила дієти

Загальні правила дієти для людей, які страждають ожирінням, можна розписати в наступному вигляді:

  • обов'язкову присутність в раціоні білка тваринного походження: нежирне м'ясо і риба, різні морепродукти, знежирений сир і молоко;

  • споживання фруктів і овочів багатих вітаміном С і мікроелементами. Такі продукти сприяють почуттю насичення;

  • обмеження в раціоні їжі, що містить швидкорозчинні і бистровсасивающіеся вуглеводи, які легко перетворюються в жир.

Що стосується більш докладного раціону з точки зору яких рекомендують і забороняються продуктів, то дієта № 8 дозволяє прийом наступних страв:

  • м'ясні з пісної яловичини, нежирна свинина в холодці або відварному вигляді (можна їсти не більше 150 г на день), нежирна баранина (не частіше 2 разів за десять днів), кролятина, нежирне м'ясо птиці і риби.

Так само досить корисні при ожирінні різні морепродукти (кальмари, краби, мідії, трепанги і т.д.), як в натуральному, так і в консервованому вигляді.

Супи слід варити на овочевому бульйоні, і лише один-два рази на тиждень допускаються м'ясні, рибні та грибні, та й то в обмеженій кількості (не більше 0,5 порції).

Що стосується хлібобулочних виробів, то рамки дозволеного тут ширші, і обмежуються лише солодким тістом (здоба, солодкі печива і т.д.), іншими словами тими борошняними продуктами, в яких містяться велика кількість вуглеводів. Якщо під час дієти не спостерігається пониження ваги, то раціонально спробувати повністю виключити з їжі або хоча б максимально скоротити кожні хлібні вироби.

Гарніри й страви з макаронів, різних круп і бобових можна вживати в їжу, але в межах нижче норми.

Дієвими у боротьбі проти ожиріння є гарніри і страви, приготовані з овочів і зелені:

  • капуста (кольорова і білокачанна);

  • кабачки;

  • помідори;

  • редис;

  • огірки;

  • салат.

Однак, страви з картоплі, моркви, буряка і брукви допускають до споживання не більше 200 г на день.

Овочі можна вживати в їжу як в сирому, так в печеному і вареному вигляді.

При дієті дозволяється включати в раціон ягоди і фрукти лише кислих і кисло-солодких сортів. Їх можна вживати у свіжому вигляді або варити компоти, але без цукру.

Стіл № 8 також включає в себе молочні продукти, але з умовою низького вмісту жирів:

  • молоко з мінімальним відсотком жирності;

  • кефір;

  • сметана (не більше двох столових ложок, доданих в страви);

  • знежирений сир (не більше 200 г на день), і страви з нього;

  • сир.

Можна урізноманітнити раціон різними негострими соусами. Їх слід готувати на овочевому, грибному, не сильний рибному або м'ясному бульйоні з додаванням оцту. Як гарнір до страв можна додати томатну пасту або соуси з різними корінням.

Із закусок допускається в їжу різні вінегрети і салати, нежирні сорти шинки і ковбаси (вареної), дієтичні сардельки та сосиски.

Прийом рідини при ожирінні різко скорочується до 0,5 літрів в день. Замість води краще пити чай чорний і зелений, чай з молоком, різні соки (з кислих фруктів і ягід), мінеральну воду (переважно лужну).

Рослинне і вершкове масло можна застосовувати тільки при приготуванні їжі, але і в цьому випадку його кількість повинна бути обмеженою (не більше 40 г на день). Важливо пам'ятати, що кожні страви слід готувати без солі, її можна додавати вже в готову їжу, але в мінімальній кількості.

Категорично забороняються дієтою при ожирінні кондитерські та здобні вироби, шоколад, цукерки, а також копчені, гострі та солоні страви та закуски, алкоголь у будь-якому вигляді.

Розвантажувальні дні

Окрім дотримання повсякденному дієти періодично потрібно проведення так званих розвантажувальних днів. Це дні, раціон яких повинен повністю складатися з однорідних продуктів і страв, наприклад: м'ясні, сирні, молочні, сметанні, кефірів, кавунові або яблучні. У розвантажувальні дні їжа повинна рівномірно розподілятися на п'ять прийомів.

Дієта при ожирінні з супутніми хворобами

Якщо крім ожиріння у хворого спостерігаються супутні хвороби, такі як атеросклероз, подагра, хронічний холангіт, то з раціону повністю виключаються рибні та м'ясні бульйони, печінка, нирки, а також обмежується прийом білкових продуктів. Замість них слід їсти якомога більше страв з знежиреного сиру.

При поєднанні ожиріння з хворобами шлунка та кишечника з повсякденного раціону виключаються овочі з величезним вмістом грубої рослинної клітковини. Інші овочі, а також зелень потрібно вживати в їжу у вареному і потрібно подрібненому вигляді. М'ясо, рибу та птицю найкраще готувати на пару.

Серйозним правилом при лікуванні ожиріння є не допускати відпочинку відразу після прийому їжі. Так що тут не доречне прислів'я, що «після смачного обіду за законом Архімеда сподівається поспати». Навпаки, сподівається походити, порухатися, зайнятися легкими фізичними навантаженнями.

Дотримуватися дієти слід на протязі довгого часу, але поряд з цим тривалість курсу лікування особисто для кожного хворого.

І, природно, слідування навіть самої суворої дієті не принесе відчутних результатів без вірно спланованих фізичних навантажень. Лікувальна гімнастика, що призначається лікарем, довгі прогулянки, як піші, так і велосипедні, лижні, разом з дієтою приносять більш дієві і швидкі результати. Вже через короткий час спостерігається зниження ваги, а разом з цим відбувається поліпшення загального самопочуття.

Харчування при лікуванні пневмонії

При гострих пневмоніях у гарячковому періоді підвищується основний обмін. Має місце інтоксикація організму людини продуктами життєдіяльності мікроорганізмів і тканинного розпаду. Підвищується навантаження на серцево-судинну систему, в результаті чого у важких випадках може розвиватисянедостатність кровообігу. Знижується функціональна діяльність органів травлення (Б. Д. Боревську та ін.)

Лікувальне харчування має сприяти якнайшвидшому вирішенню запального процесу, дезінтоксикації організму, підвищенню його імунних властивостей і загальної реактивності, щадіння органів серцево-судинної і травних систем, запобігання можливих негативних впливів фармакотерапії. Протизапальний ефект забезпечується обмеженням кількості вуглеводів (до 200-250 г), солі (до 6 - 7 г) і збільшенням вмісту в раціоні солей кальцію.

З метою дезінтоксикації організму показано введення достатньої кількості вітамінів (особливо аскорбінової кислоти) і рідке і (до 1400-1700 мл); природно, що вживання такої кількості рідини дозволяється лише при відсутності серцевої декомпенсації.

Загальну калорійність раціону рекомендується на початку захворювання (в гострому гарячковому періоді) значно знизити (до 1500-1800 ккал) за рахунок обмеження, крім вуглеводів, кількості вживаних білків (50-60 г), жирів (30-40 г), що в поєднанні з дробовим харчуванням (прийом їжі до 6-7 разів на добу) і вживанням переважно рідкої і добре подрібненої їжі сприяє щадіння діяльності органів травлення.

У період одужання необхідно значно підвищити калорійність добового раціону (до 2500-3000 ккал) в основному за рахунок збільшення вмісту білків (до 130-150 г), жирів (80 - 190 г) і в меншій мірі вуглеводів (до 300-350 г) . Збагачення раціону білка сприяє поповненню його втрат при розпаді тканин, стимуляції репаративних процесів, продукції антитіл, перешкоджає лейкопенії на грунті вживання сульфаніламідних препаратів. Дозволяється збільшення кількості солі (до 10-12 г), вона необхідна для вироблення соляної кислоти шлунком, сприяє підвищенню апетиту. У зв'язку з цим показано вживання продуктів, що стимулюють шлункову секрецію і внешнесекреторную діяльність підшлункової залози (м'ясні та рибні бульйони, хлібний квас, соуси, прянощі та приправи, ксфе, какао, фруктові та овочеві соки і т. д.). У міру одужання кількість прийомів їжі може бути зменшено до 4-5 разів на добу.

Дієтотерапія при загостреннях хронічної пневмонії та ж, що і при гострих пневмоніях.

Хронічні гнійні захворювання легень і дієта при них

Абсцеси легень і бронхоектатична хвороба характеризуються поєднанням гнійного запального процесу з деструкцією легеневої тканини. Застій гнійного вмісту веде до інтоксикації організму. З гнійною мокротою губиться велика кількість білка. При великих ураженнях може розвиватися легенево-серцева недостатність. Тривалий гнійний процес може супроводжуватися виснаженням організму і вести до амилоидозу.

Лікувальне харчування необхідно для підвищення імунобіологічних захисних сил організму, поповнення втрат білка з мокротою; воно має сприяти дезінтоксикації організму, зменшення явищ запальної ексудації, стимулювання репаративних процесів, щадіння діяльності серцево-судинної системи.

Для підвищення загального харчування хворого необхідно забезпечити достатню калорійність добового раціону {2600-3000 ккал) за рахунок введення підвищеної кількості білків (130-160 г), - помірної кількості вуглеводів (350-400 г) і кілька зниженого - жирів (70-80 г ).

Вживання підвищеної кількості білків сприяє підвищенню захисних сил та імунних процесів організму, заповненню білка, теряемого з гнійною мокротою, стимулює ре-. паратівние процеси. Надмірне білкове харчування попереджає і затримує розвиток амілоїдозу. Слід дбати про включення в раціон достатньої кількості повноцінних білків тваринного походження (м'ясо, риба, сир, яйця та ін.) При загостренні процесу доцільно зниження кількості вуглеводів (до 200-250г), що в поєднанні з обмеженням солі (6-8 г) і введенням надлишкового кількості солей кальцію спрямоване на зменшення 'запальної ексудації.

Необхідність невеликого обмеження жирів у раціоні пояснюється їх властивістю пригнічувати і без того знижений апетит в довгостроково лихоманячих хворих.

Гіпохлорідная дієта надає протизапальний ефект за рахунок фіксації солей кальцію в тканинах і зменшує, затримку рідини в організмі, що є одним із заходів профілактики недостатності кровообігу.

Для зменшення кількості мокротиння і полегшення-діяльності серцево-судинної системи показано обмеження кількості вільної рідини (до 700-800 мл).

З метою стимуляції захисних сил, репаративних процесів і заповнення дефіциту вітамінів в організмі показано підвищений їх введення з їжею (особливо ретинолу, аскорбінової кислоти, вітамінів групи В). Зокрема, аскорбінова кислота сприяє детоксикації організму, разом з тіаміном і рибофлавіном вона робить позитивний вплив на окисні процеси в організмі і білковий обмін. Ретинол покращує регенерацію слизової оболонки дихальних шляхів. Для збагачення організму вітамінами показано вживання багатих ними продуктів (дріжджі, відвар шипшини, овочі, фрукти). Поліпшенню апетиту сприяє включення в раціон продуктів, що стимулюють шлункову секрецію (м'ясні та рибні навари, квас, овочеві і фруктові соки, міцний чай, кава та ін)

У випадках відсутності явищ серцевої недостатності для побудови дієтичного режиму доцільно брати за основу дієту № 5. При наявності недостатності кровообігу побудова лікувального харчування має базуватися на дієтах № 10 або 10а.

Дієтотерапія при ексудативному плевриті і бронхіальній астмі

Захворювання частіше має туберкульозну і рідше іншу етіологію (пневмокок, стафілокок, стрептокок і ін) - Воно характеризується запальним ураженням плеври. Плевральні порожнини заповнюються запальним ексудатом, багатим білком.

Лікувальне харчування спрямовано на зменшення запальної ексудації, зниження підвищеної реактивності. Це забезпечується обмеженням вуглеводів (200-250 г),солі (до 3-5 г) і збільшенням вмісту в дієті солей кальцію (до 5 г); показано деяке обмеження вживання вільної рідини (500 - 700 мл).

Слід дбати про введення достатньої кількості вітамінів (особливо ретинолу, аскорбінової кислоти, вітаміну Р, вітаміну Б).

Виключаються: харчові продукти, що викликають спрагу (соління,, копченості, консерви, екстракти та ін.)

При призначенні лікувального харчування на початку захворювання основними повинні бути дієти № 7а, 76, 7. У подальшому з урахуванням туберкульозної етіології захворювання доцільне переведення хворих на лікувальну дієту № 11.

Бронхіальна астма має алергічну природу та характеризується періодичними бронхоспазмом. При тривалому і наполегливому перебігу бронхіальна астма веде до розвитку емфіземи легенів та легеневого серця, яке може ускладнюватися недостатністю кровообігу за правошлуночковим типом.

Лікувальне харчування спрямоване в першу чергу на зниження гіперергії і вегетативної дистонії. З цією метою показано обмеження вуглеводів, солі і введення підвищеної кількості кальцію.

Рекомендується включення в раціон продуктів, багатих кальцієм (сир, молоко, сир та ін.)

Не слід вживати соління, маринади, оселедець, легкозасвоювані вуглеводи (мед, варення, цукор, манна крупа, картопля та ін.) Підлягають обмеженню продукти, збуджуючі нервову систему (міцна кава, какао, м'ясні та рибні бульйони, гострі закуски, спеції та ін.) Виключаються продукти, багаті щавлевою кислотою (щавель, шпинат, салат), так як вона сприяє виведенню з організму солей кальцію .

При виявленні харчової алергії слід виключити з раціону продукти, до яких є підвищена чутливість, або можна проводити специфічну десенсибілізацію шляхом вживання незначних кількостей продуктів-алергенів за 1 год до прийому їх основної маси.

У разі ускладнення захворювання легенево-серцевою недостатністю необхідні відповідні корективи дієти (виключення солі, збагачення солями калію, обмеження рідини і т. д.).