Міждорожний центр ендоскопії
Клінічної лікарні Львіської залізниці

Колоноскопія

Колоноскопія – метод ендоскопічної діагностики стану слизової оболонки і захворювань товстої кишки.

Колоноскопія є найбільш інформативним методом ранньої діагностики доброякісних та злоякісних пухлин товстої кишки, неспецифічного виразкового коліту, хвороби Крона та ін. при колоноскопії є можливість також виконання різноманітних лікувальних маніпуляцій: видалення поліпів, сторонніх тіл, зупинка кровотеч та ін.. хірургічні маніпуляції.

Покази і протипокази до колоноскопії

  1. Скарги та клінічні признаки, характерні для ураження товстої кишки:

  • порушення акту дефекації (закрепи, проноси, нестійкий стілець), метеоризм та болі в животі

  • виділення крові при акті дефекації – симптом, який спостерігається при захворюваннях аноректальної зони (геморой, анальна тріщина) та при патології вищих відділів товстої кишки (поліпи, рак, неспецифічні захворювання товстої кишки)

    Збільшені гемороїдальні вузли або анальна тріщина, діагностовані при ректороманоскопії не є приводом для відмови від колоноскопії, так як часто маскують пухлини товстої кишки з кровотечею.
  • Слиз, гній в калі
  • Анемія
  1. При пухлинах, виявлених рентгенологічними методами, комп»ютерно- томографічними методами, методами віртуальної колоноскопії та методами ендоскопічної капсули для взяття біопсії та уточнення морфологічної будови пухлини

  2. Проведення колоноскопії для виявлення супутньої або вторинної патології товстої кишки – поліпи верхніх відділів ШКТ, виявлені при езофагогастродуоденоскопії вимагають виконання ревізії товстої кишки

  • Поліпи, виявлені при ректороманоскопії є показом для ревізії товстої кишки
  • Патологія суміжних органів (ендометріоз), пухлини органів малого тазу
  • Системні захворювання – колагенози, амілоїдоз, васкуліти
  1. Діагностична колоноскопія у пацієнтів з груп ризику

  • пацієнти з сімейним пухлинним анамнезом
  • пацієнти з неспецифічними запальними захворюваннями товстої кишки
  • пацієнти з раніше діагностованими дрібними поліпами товстої кишки, після
    поліпектомічних операцій
  • пацієнти , що перенесли хірургічне втручання на товсту кишку
  • скринінгові обстеження проводяться пацієнтам після 40-а років, кожні 5-ть років
  • інтраопераційне визначення локалізації пухлини
  1. Абсолютними протипоказами до колоноскопії є:

  • Гостра фаза порушення мозкового кровообігу
  • Гостра фаза інфаркта міокарда
  • Тяжкий ступінь серцево-судинної, легеневої та змішаної недостатності
  • Порушення ритму серцевої діяльності
  • Тяжкі клінічні форми запальних захворювань товстої кишки
  • Аневризма аорти або серця
  • Гострі запальні інфільтрати черевної порожнини
  • Підозріння на абсцес черевної порожнини
  • Інфекційні захворювання

Успіх та інформованість обстеження залежить від якості підготовки та очищення кишківника. Для того, щоб оглянути слизову кишківника необхідною умовою є відсутність в просвіті калових мас. На сучасному етапі вимога до ступеня чистоти кишки зростають десятикратно, оскільки основним завданням колоноскопії є виявлення найбільш ранніх, дрібних і прогностично небезпечних новоутворів або джерел кровотечі.

Підготовка до колоноскопії має бути максимально комфортна для пацієнта.

У нашому відділенні на сьогоднішній день повністю відмовились від застарілих методів підготовки (очисні клізми, довготривалі дієти, важкі проносні препарати, які порушують водно-електролітний баланс). Підготовка пацієнта проводиться на основі рекомендацій Європейської асоціації гастроентерологів препаратами поліетиленгліколю у два етапи, для кожного пацієнта індивідуально. В екстрених випадках (кровотеча і т.д.) колоноскопія може проводитися без підготовки. При сучасних методах підготовки не порушується склад бактеріальної флори.

Для якісного проведення колоноскопії потрібно декілька факторів:

  • Сучасна апаратура
  • Відповідна кваліфікація лікаря
  • Підготовка пацієнта

В нас використовуються сучасні відеоендоскопи експертного класу із вузькоспектральною (FICE) високо контрастною диференціацією зображення та мікроскопією фірми OLYMPUS та FUJINON. Обстеження та операції проводяться лікарями з вищою атестаційною категорією, які пройшли стажування в Європі та США, з великим стажем практичної роботи. Всі ендоскопічні обстеженя та маніпуляції повністю документуються на електронні носії та фото (відео та фото у високій роздільній здатності).

При проведенні колоноскопії важлива повнота обстеження, інтубація та огляд термінальних відділів тонкої кишки, сліпої кишки, ретроверсивний огляд ректальної зони в прямій кишці. Що можливо лише при відповідній кваліфікації лікарів та сучасній апаратурі (контрольні точки фіксуються на фото згідно рекомендації ESGE). При обстеженні обов»язковим є взяття біопсії для гістологічного дослідження слизової з різних відділів товстої кишки, що дає можливість діагностувати мікроколіти та пухлини на початкових стадіях.

Перед обстеженням в залежності від стану пацієнта ми проводимо премедикацію, седацію, а в деяких випадках або по бажанню пацієнта в/в наркоз з контролем основних показників життєдіяльності організму. Всі етапи обстеження та можливі ризики обговорюються з пацієнтом та заключається поінформована згода на обстеження(маніпуляцію).

Процедура проходить в основному безболісно. Для зменшення неприємних відчуттів ми використовуємо ЄДИНИЙ у ЛЬВОВІ колоноскопічний інсуфлятор СО2.

Під час підготовки до колоноскопії та ендоскопічних операцій можливий ряд ускладнень таких, як порушення водно-електролітного балансу, алергії, розвиток непрохідності, загострення деяких хронічних захворювань, перфорації, кровотечі, серцево-судинних порушень, інфекційних ускладнень. В світовій практиці ускладнення зустрічаються не часто, а мінімізувати ускладнення дає наявність новітньої апаратури, висока кваліфікація медичного персоналу, наявність хірургічного стаціонару та реанімації, де є можливість надання допомоги високого рівня.

Однією з умов уникнення інфекційних ускладнень є проведення антибіотикотерапії (при показах) та якісна обробка ендоскопів.

В нас використовуються новітні дорогі препарати для обробки ендоскопів та спеціальні машини.

Колоноскопія відіграє ключову роль, як у скринінгу КРР, так і в обстеженні пацієнтів із симптоматикою. Проводиться населенню, як первинний скринінг, або уточнення діагнозу при позитивних результатах інших скринінгових тестів. Нині загально визнана думка, що переважна більшість випадків колоректального раку розвивається з аденоми, тому видалення поліпів під час колоноскопії набуває значущого ефекту.

Підготовка до колоноскопії

Колоноскопія під наркозом або без анестезії?
Зазвичай колоноскопію проводять без анестезії, пацієнтам з вираженими болями в області ануса роблять місцеву анестезію (ксилокаїн-гелем, дикаїновою маззю). Багато хворих, боячись робити дану процедуру, цікавляться, чи можлива колоноскопія під наркозом. У переважної більшості це обстеження не викликає виражених больових відчуттів. Більш того, при цілому ряді станів наркоз при колоноскопії кишечника просто не можна робити, в тому числі при вираженій серцевій недостатності, тяжкому стенозі аортального або мітрального клапана, при загостренні бронхо-легеневих захворювань, при гострих психіатричних і неврологічних захворюваннях. Але бувають ситуації, коли краще колоноскопія під наркозом, і для цього також є свої показання, наприклад, масивні спайкові процеси в черевній порожнині, важкі деструктивні процеси в тонкій кишці. Тому колоноскопія під місцевою анестезією використовується вкрай рідко, якщо виникає потреба в знеболюванні, то перевагу віддають седації - методу знеболення спеціальними препаратами, за допомогою яких людини занурюють у стан поверхневого медикаментозного сну.
При бажанні пацієнта, або за медичними показаннями, процедуру можна виконати в стані медикаментозного сну, який забезпечує повний комфорт пацієнта під час проведення процедури і більше можливостей для ретельного дослідження слизової кишківника лікарем-ендоскопістом. У цьому випадку, перед процедурою, додатково потрібна консультація анестезіолога і додаткові аналізи.
Якщо Ви приймаєте регулярно медикаментозні препарати.

У тому випадку, якщо Ви плануєте виконувати обстеження без анестезії (тобто, Вас не буде консультувати анестезіолог клініки), ОБОВ’ЯЗКОВО уточніть у Вашого лікуючого лікаря, як і в якому дозуванні приймати необхідні Вам ліки в день проведення дослідження.
Для проведення колоноскопії в стані медикаментозного сну необхідно пройти консультацію анестезіолога. 

Підготовка кишківника

Від того, наскільки ретельно пацієнт підготує кишківник до колоноскопії, напряму залежить інформаційна цінність дослідження. Підготовка до колоноскопії є фундаментальним етапом обстеження, оскільки визначає не тільки інформативність обстеження і частоту пропущеної патології, а й принципову можливість її виконання, що напряму пов’язано з необхідністю повторних втручань, фінансовими затратами, морально-етичними проблемами стосунків з пацієнтом. Окрім того, незадовільна підготовка збільшує ризик перфорації та септичних ускладнень при її виникненні. Незадовільно підготовлена кишка є найбільшою перешкодою для ефективної колоноскопії. Це подовжує час проведення апарата до сліпої кишки та час його виведення, зменшує відсоток виявлення як малих, так і великих поліпів

Як правильно підготуватися до колоноскопії?
Для цього необхідно виконати дві вимоги.
Перш
а вимога - особлива, безшлакова дієта – підготовка до процедури колоноскопії не може бути повноцінною без дотримання цієї умови.
Друга вимога
- ретельне очищення кишечника, яке можна виконати різними способами.

Безшлакова дієта перед колоноскопією

Що собою являє безшлакова дієта? Що можна їсти перед колоноскопією, а від чого слід категорично відмовитися?
Шлакова їжа включає в себе ті продукти, які викликають здуття кишечника і об’ємний стілець. Саме їх і потрібно виключити за 2 – 3 дні до обстеження.

Дієта перед колоноскопією НЕ повинна містити:

  • Свіжі овочі (буряк, морква, білокачанну капусту, ріпу, редьку, редис, цибуля, часник)
  • Зелень (щавель, шпинат)
  • Деякі каші (вівсяну, перлову, пшоняну)
  • Бобові (сочевицю, квасолю, горох, боби)
  • Фрукти (абрикоси, персики, яблука, фініки, апельсини, банани, мандарини, виноград, родзинки)
  • Горіхи
  • Ягоди (малину, агрус)
  • Варення з кісточками або шкірками
  • Чорний хліб
  • Молоко, газовані напої і квас
  • М’ясо і рибу в соусі
  • Ковбасу
  • Макаронні вироби
  • Не приймати активоване вугілля і препарати з вмістом заліза!

МОЖНА:

  • бульйон, відварні м’ясо, рибу і пташине філе, сир твердий, сухарі з білого хліба, домашнє печиво без волокон, чай, каву, негазовані напої, фруктові соки без м’якоті, кисіль.
  • Продовжуйте приймати послаблюючі препарати, якщо Ви звичайно їх приймаєте. Допустиме навіть деяке збільшення їхньої дози.
  • Пити дозволено без обмежень.


ДВОЕТАПНА ПІДГОТОВКА – колоноскопія запланована в ДРУГІЙ половині дня

ДЕНЬ ПЕРЕД ДОСЛІДЖЕННЯМ:

  • 15.00 – останній прийом їжі
  • 17.00-19.00 – прийом розчину Фортрансу або Дігнолу – 2л

ДЕНЬ ДОСЛІДЖЕННЯ:

  • Не їсти
  • 7.00-9.00 – прийом розчину Фортрансу або Дігнолу – 2л


ОДНОЕТАПНА ПІДГОТОВКА - колоноскопія в ПЕРШІЙ половині дня

ДЕНЬ ПЕРЕД ДОСЛІДЖЕННЯМ:

  • 10.00 – останній прийом їжі
  • 15.00-20.00 – прийом розчину Фортрансу або Дігнолу – 4л

ДЕНЬ ДОСЛІДЖЕННЯ:

  • Не їсти

Як приймати Фортранс або Діагнол?
Фортранс або Діагнол необхідно приймати з розрахунку не менше ніж 1 пакетик на 1 л води на кожні 15-20 кг маси тіла.
Змінювати пропорції (зменшити кількість рідини) НЕ МОЖНА!
Розчинити вміст пакетиків Фортранс або Діагнол в теплій воді відповідно до рекомендацій, поставити в холодильник. В день перед дослідженням пити ХОЛОДНИЙ розчин.
Для покращення смаку можна додати сік лимона.

  • Розчин пити поступово, по 1 л протягом 1 години, тобто по 1 склянці кожні 15 хвилин окремими ковтками (при поганому сприйнятті можна пити 2л за 3 години або 4 години).
  • Приблизно через 1 годину після прийому з’являться безболісні рідкі випорожнення.
  • Випорожнення завершаться виділенням прозорої або злегка зафарбованої рідини через 2-3 години після прийому останньої дози розчину.

В ДЕНЬ ПЕРЕД ДОСЛІДЖЕННЯМ: Показано виконувати різні ФІЗИЧНІ ВПРАВИ: ходити, присідати, робити домашні справи. Можна вживати тільки рідку їжу (фільтровані м’ясні бульйони, киселі, освітлені соки без м’якоті, крім соків червоного та фіолетового кольорів, негазовані напої).

В ДЕНЬ ДОСЛІДЖЕННЯ: Пити дозволено без обмежень. Якщо дослідження проводиться в стані медикаментозного сну (анестезії) та/або разом з ЕГДС, припинити пити необхідно не пізніше, ніж за 3,5-4 години до початку процедури. Прибути в Клініку ЗА 15 хв ДО ПОЧАТКУ дослідження для оформлення медичної документації, консультації анестезіолога.

ПІСЛЯ ПРОВЕДЕННЯ КОЛОНОСКОПІЇ: Починати прийом їжі можна не раніше, ніж через 2 години після процедури. Їсти потрібно невеликими порціями (200-300г). Вживати можна варену, запечену або тушковану їжу.